DZIEŃ BABCI I DZIADKA

21 oraz 22 stycznia to jedne z ważniejszych dni w przedszkolnym kalendarzu.
Świętują wówczas bowiem jedne z najważniejszych osób w życiu
dzieci – Babcie i Dziadkowie. Te dni są niezwykłe, nie tylko dla dzieci,
ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dni pełne uśmiechów, wzruszeń,
łez, radości, ale także prezentów i wdzięczności.

Z racji na panującą epidemię, niestety po raz kolejny nie mogliśmy uczcić tego dnia uroczyście zapraszając ukochane Babcie i Dziadziów do przedszkola.
Wszystko w trosce o ich zdrowie i dobro.
Dzieci jednak nie zapomniały o tym wyjątkowym czasie, a poprzez wiersz, piosenkę
i taniec, pragną wyrazić kochanym Babciom i Dziadkom swoje uczucia oraz wdzięczność za trud włożony w ich wychowanie.

Poniżej prezentujemy występy naszych przedszkolaków.

A wszystkim Babciom i Dziadziom jeszcze raz składamy najlepsze życzenia.

Karnawał 2022

W karnawale, w karnawale dookoła wielkie bale, gdy orkiestra pięknie gra,
dobry humor każdy ma! 

 

W poniedziałek 17 stycznia odbyła się w naszym przedszkolu Zabawa Karnawałowa.

Dzieci w kolorowych strojach przygotowanych przez rodziców przybyły do przedszkola z uśmiechami na twarzach. Przebrane były za  bohaterów znanych bajek. Można było spotkać wróżki, księżniczki, kotki, policjantów – nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci.

Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach prowadzonych przez wodzireja. Na sali podczas pląsów było niezwykle  kolorowo, wszystkim dopisywały humory, uśmiech nie znikał z twarzy, nawet  mimo chwilowego zmęczenia. Rytmy muzyczne porywały wszystkich do tańca, a przerwy od szaleństwa na parkiecie umilały nam konkursy. Przedszkolaki miały także możliwość uczestnictwa w profesjonalnej sesji zdjęciowej.

Bal Karnawałowy to miły akcent w czasie zimowych dni. Pozwolił nam wszystkim spędzić czas w miłej i radosnej atmosferze!

 

Na zakończenie balu Panie kucharki poczęstowały dzieci pysznym poczęstunkiem.

Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych strojów. Zapraszamy do galerii grupowych.

 

 

 

 

 

 

    

GÓRA GROSZA

Nasze przedszkole po raz kolejny przyłączyło się do Akcji “Góra Grosza” – akcji zbierania monet w całej Polsce, organizowanej przez Towarzystwo Masz Dom.
Serdecznie zachęcamy do wsparcia tej inicjatywy.
Za każdy Twój grosz dziękujemy w imieniu dzieci, którym pomagamy.

Szanowni Rodzice

Rachunki za pobyt dziecka w przedszkolu za miesiąc GRUDZIEŃ 2021 r. są dostępne do pobrania na stronie: www.jammik.pl (zakładka Konto Rodzica).

login: adres e-mail rodzica

hasło: numer karty

W tytule przelewu proszę wpisać odpowiedni symbol podany na rachunku, który identyfikuje przelew w systemie, np. 92/21

 Należność należy wpłacić na konto: 13 8636 1015 2004 1603 5526 0001

BS Rymanów

Termin płatności upływa 10.01.2022 r.

PROSZĘ O TERMINOWE WPŁATY

Pytania odnośnie płatności lub w przypadku kłopotu z zalogowaniem na stronie prosimy kierować pod numerem telefonu 13 441-56-16.

JASEŁKA ORAZ WIGILIA PRZEDSZKOLNA

Okres Świąt Bożego Narodzenia  to czas wyjątkowy, pełen radości, refleksji, nadziei i serdecznych spotkań w gronie najbliższych. To czas wyczekiwany przez większość ludzi, a szczególnie przez dzieci.  

Nie inaczej było w  naszym  przedszkolu.  Dzieci przez ostatni czas poznawały tradycje  i   zwyczaje  świąteczne, a także aktywnie  uczestniczyły w  przygotowaniach do świąt:  wykonywały ozdoby  choinkowe, dekorowały choinki oraz swoje sale, piekły  pierniczki, uczyły się  kolęd  i pastorałek, a także  wykonywały kartki świąteczne.    

W dzień   przedszkolnej  Wigilii tj. 22.12 w  całym  przedszkolu  panowała  radosna, ożywiona  atmosfera.  Świąteczne  dekoracje  w  całej  placówce,  dzieci  w  eleganckich strojach oraz dźwięki  kolęd w tle  – wszystko po to by godnie uczcić nadchodzące  Boże Narodzenie, bo trzeba pamiętać, iż w przeżywaniu świąt  bardzo ważne  jest pielęgnowanie tradycji i zwyczajów. Jedną z takich tradycji bożonarodzeniowych są Jasełka, czyli widowisko, w którym przedstawiana jest historia narodzenia Pana Jezusa.  W tym roku takie widowisko dla społeczności  przedszkola przygotowała grupa  “Pszczółki” wraz z wychowawczynią. Dzieci w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w scenografii nawiązującej do Betlejem przedstawiły sceny narodzin Jezusa Chrystusa. Wśród śpiewu aniołów do szopki  przybyli pastuszkowie, a pokłony i dary nowonarodzonemu złożyli także Królowie i dzieci. Inscenizacja przeplatana była pięknymi kolędami i pastorałkami w wykonaniu przedszkolaków,  pojawiła się nawet partia solowa. Przedszkolaki świetnie wcieliły się w swoje role. Pięknie zaprezentowały się także dziewczynki z grupy Elfy, które uczęszczają na dodatkowe zajęcia muzyczno-ruchowe. Wykonały pastorałkę pt. „ Z wysokiego nieba”, łącząc śpiew z grą na dzwonkach.  

Wszystkim występującym należą się ogromne pochwały. Stworzyli  wspaniałą, świąteczną atmosferę oraz uświetniły  ten jakże wyjątkowy dzień. 

Na zakończenie głos zabrała pani Dyrektor podziękowała małym wykonawcom oraz złożyła wszystkim obecnym życzenia, po czym wszyscy w świątecznym nastroju rozeszli się do swoich sal, by zasiąść wspólnie do pięknie nakrytego stołu, zjeść wigilijny obiad i kolędować.

 

 

Wprowadzanie dzieci w świat  tradycji jest szczególnie  ważne.  Kiedyś to one  zastąpią  nas – dorosłych  w  przekazywaniu  ich kolejnym pokoleniom.  Takie  podniosłe  chwile  nie  tylko  utrwalają  dzieciom  znajomość  zwyczajów  świątecznych  lecz  również  wzmacniają  serdeczne  relacje  między  nimi. 

“Razem na święta” 2021 udział w akcji MEN

Niesienie pomocy drugiemu człowiekowi to bardzo szlachetna cecha. Nasze przedszkole realizuje treści wychowawcze takie jak: uwrażliwianie na potrzeby innych ludzi i angażowanie się w akcje społeczne oraz uczy empatii i życzliwości.
Dlatego po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na Święta”, której celem jest wspólne spędzenia przedświątecznego okresu oraz niesienie pomocy innym.
 
Dzieci wspólnie z rodzicami wykonały kartki świąteczne,  przygotowały także życzenia , oraz pierniczki, które podarowano innym. 
 
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas w roku. Dzięki wzajemnej życzliwości możemy sprawić, aby stały się one jeszcze piękniejsze i radośniejsze.

Jestem EKO

W ramach współpracy Przedszkola Gminnego w Nowym Żmigrodzie z Konsorcjum Olejów Przepracowanych w Jedliczu w miesiącach listopad i grudzień w naszym przedszkolu odbywał się projekt ekologiczno-edukacyjny „Jestem EKO”,  którego celem było  wzbogacenie wiedzy, nabywanie umiejętności i wyrabianie nawyków w obszarze środowiska naturalnego. Działania obejmowały:

  • Przygotowanie i opracowanie grupowego „Kodeksu ekologa”,
  • Zajęcia tematyczne we wszystkich grupach związane z ekologią,
  • Warsztaty edukacyjne z ekologiem,
  • Wycieczka Do Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego im Jana Szafrańskiego w Krempnej ,
  • Pokaz „Eko-moda”,
  • Konkurs plastyczno-techniczny „Eko-zabawka”,
  • Podsumowanie projektu.

Poprzez działania proekologiczne dzieci dowiedziały się wielu zagadnień dotyczących środowiska , w tym o  segregacji śmieci, recyklingu i ekologii.

Dzieci z wielkim zaangażowaniem, brały udział w zajęciach i akcjach dotyczących ekologii. Swoimi spostrzeżeniami i wiedzą dzieliły się z rodzicami. Program stwarzał możliwości do szerszej edukacji na temat ochrony i zagrożeń dotyczących środowiska naturalnego. Dzieci brały aktywny udział  w wycieczkach ekologicznych, natomiast rodzice poprzez włączanie się do konkursów plastycznych. Podczas zabaw w ogrodzie przedszkolnym i spacerów przedszkolaki coraz częściej zwracają uwagę na ład i porządek w najbliższym otoczeniu.

16 grudnia odbyło się podsumowanie działań „Jestem EKO”, na które zaproszony został przedstawiciel Konsorcjum Pan Marcin Machowski. Grupa Elfy przygotowała na ten dzień inscenizację, podczas której zwierzątka przemawiały o czystości w lesie, zaśpiewały także piosenkę ekologiczną „Cały świat jest w naszych rękach” oraz piosenkę w języku angielskim „Earth – we live in together”.  Dekorację sali wypełniały wspaniałe , pomysłowe  i kreatywne „Eko-zabawki” wykonane wspólnie z rodzicami w ramach konkursu.

Działania ekologiczne będą trwały w przedszkolu nadal. Dzieci zbierają baterie, nakrętki. W każdej sali znajduje się kącik przyrody oraz odbywają się zajęcia dodatkowe „Ekoplastyka” prowadzone przez Panią Elżbietę Książkiewicz.

Dzięki współpracy z Konsorcjum przedszkole wzbogaciło się o nowy sprzęt oraz dzieci biorące udział w konkursie „Eko zabawka” otrzymały nagrody rzeczowe.

            Wszystkim rodzicom dziękujemy za zaangażowanie się w działania i zachęcamy do kontynuowania działań przyczyniających się do kształtowania postaw proekologicznych u dzieci. Pamiętajmy, że dzieci uczą się przez naśladownictwo dlatego dobry przykład jest najlepszą formą wychowania.

Katolicki Teatr Edukacji

Przedszkolaki przeżyły kolejną teatralną przygodę, bowiem w poniedziałek 13 grudnia do przedszkola zawitał Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa z przedstawieniem pt.: „Interaktywne spotkanie z bajką”. W trakcie seansu dzieci przeniosły się na cztery plany filmowe łącząc świat filmu ze światem teatru, podczas których przedstawiono fragmenty z bajek takich jak ,,Pinokio”, ,,Sindbad”, ,,Królowa Śniegu” oraz ,,Pocahontas”. Dzieci miały możliwość nie tylko poznać bohaterów, ale także interaktywnie spędzić czas  w ich towarzystwie. Bohaterowie przekazywali treści i tak: Pinokio nauczył, że: ,, Do szkoły trzeba chodzić, rodziców trzeba słuchać to najważniejsza dla nas nauka”,  Sindbad przeniósł dzieci do baśni tysiąca i jednej nocy, Królowa Śniegu próbowała udowodnić, że śnieg może padać nawet latem natomiast Pocahontas nauczyła refrenu swej ulubionej pieśni: ,,Jeden świat jest wokół nas, każda jego część ma sens, drzewo , ptak ,ryba ,ssak wszystko to jeden świat”- refren tej piosenki w towarzystwie baniek mydlanych długo pozostanie w pamięci dzieci.

Całemu seansowi towarzyszyły atrakcje dla dzieci: bańki mydlane, pokaz świateł, śnieg. Przedszkolaki aktywnie brały udział w interaktywnym seansie i z uwagą przysłuchiwały się treści bajek.

Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały upominek w postaci książeczki z edukacyjnymi quizami i zagadkami oraz zakładkami poznanych bajek.