DZIEŃ NOWYCH TECHNOLOGII W EDUKACJI

W piątek 31 marca odbył się w naszym przedszkolu “Dzień Nowych Technologii w Edukacji”. Była to inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki i miala na celu popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych wykorzystywanych w przedszkolach i szkołach. Tego dnia podczas zajęć wykorzystywano dostępne w naszej placówce sprzęty multimedialne. Nie zabrakło prezentacji multimedialnych, edukacyjnych gier interaktywnych, zabaw, czy projekcji filmów. Dodatkowo w najstarszych grupach zorganizowano spotkanie z Panem Kamilem Cyganem – pracownikiem GOK, prowadzącym stronę i fanpage NowyZmigrod24.pl
Pan Kamil zaprezentował dzieciom sprzęty, którymi posługuje się na co dzień w swojej pracy – aparat, kamerę oraz dron. Serdecznie dziękujemy mu za poświęcony czas i bardzo ciekawe zajęcia.

P.S. Przypominamy, że nowe technologie choć są bardzo atrakcyjne i dają mnóstwo możliwości, to powinny być używane z umiarem. Nadmierne korzystanie z tych dobrodziejstw obecnych czasów może nieść za sobą negatywne skutki, szczególnie dla dzieci.

Wielkanocne warsztaty plastyczno-techniczne

W ramach współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Nowym Żmigrodzie wczoraj odbyły się warsztaty plastyczno-techniczne, podczas których dzieci z najstarszych grup, tj. “Smerfy” i “Tygryski” wykonały wielkanocne pisanki z papieru.🥚

Serdecznie dziękujemy za to miłe spotkanie.

„Dzwonnik z Notre Dame”

Starsze grupy wybrały się dziś do RCKP w Krośnie na musical profilaktyczny pt. „Dzwonnik z Notre Dame”.

Ta piękna opowieść o garbatym Quasimodo, pokonującym swój lęk przed otoczeniem i przełamującym barierę samotności oraz odrzucenia była doskonałą lekcją tolerancji dla dzieci, ale także i dorosłych.Obecne czasy pokazują jak ważne jest uczenie najmłodszych, by nie wyśmiewali się z odmienności innych, by szanowali każdego i patrzyli na jego serce i czyny, a nie wygląd zewnętrzny.
Podczas musicalu nie zabrakło również pięknych piosenek i dawki humoru.

Historia Quasimodo oraz przemiana Frollo wywarła na wszystkich duże wrażenie oraz skłoniła do przemyśleń.

Powitanie Wiosny

“Żółte słoneczko na niebie się śmieje,

łagodny wietrzyk wesolutko wieje.

Krokus nieśmiało z ziemi się podnosi,

wietrzyk wiosenny zmarzłą ziemię rosi.

Ptaszki wróciły i głośno ćwierkają,

wierzby puszyste bazie wypuszczają.

Ciepło wokoło, zima precz już poszła,

a na jej miejsce przyszła piękna wiosna.”

 

W dniu 21 marca przedszkolaki powitały Wiosnę. Przedstawienie z tej okazji przygotowała grupa “Kotki” pod kierunkiem wychowawczyni pani Karoliny Kowalskiej. Po wysłuchaniu wierszy i piosenek o tematyce wiosennej i powitaniu tytułowej “Wiosny” każda z grup przedszkolnych miała okazję zaprezentować utwór wiosenny, były śpiewy oraz tańce . Wszystkie dzieci ubrane na zielono głośno i radośnie powitały nową porę roku w przedszkolu a teraz wyczekują tej prawdziwej, wesołej i słonecznej wiosny za zewnątrz.

Dzień Kolorowej Skarpetki

Obchodzony dziś 🧦Dzień Kolorowej Skarpetki🧦 to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z Zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów – co daje zapis 21.03. Celem tego dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z Zespołem Downa oraz promowanie ich praw do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

Dzień Kobiet

🌷8 marca🌷 to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. Z tej okazji grupa „Motylki” pod kierunkiem wychowawczyni pani Katarzyny Turczyk przygotowała akademię na ludową nutkę dla całego przedszkola. Dzieci przedstawiły program artystyczny “Ludowa podróż po Polsce” odwiedzając 3 przystanki w naszym kraju prezentując tym samym tańce, piosenki, zabawy. Nie zabrakło słów podziękowań dla Pań , wszystkich dziewczynek, a także chłopców tych dużych i małych z okazji zbliżającego się święta Dnia Mężczyzny. Na zakończenie Panie zostały obdarowane drobnym upominkiem. Był to doskonały sposób okazywania sobie wzajemnego szacunku i radości.

 

 

KONKURS RECYTATORSKI

3 marca to w kalendarzu świąt nietypowych „Dzień Pisarza”. Dla dzieci z Przedszkola Gminnego w Nowym Żmigrodzie był to wyjątkowy dzień, gdyż odbył się Konkurs Recytatorski pt. „POLSCY POECI DLA DZIECI”, którego organizatorem była Pani Angelika Wygnał.

Przedszkolaki mały okazję wykazać się na małej przedszkolnej scenie swoimi umiejętnościami recytatorskim, a także bardzo dobrą pamięcią.
Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: 3-4 latki oraz 5-6 latki. Do udziału zgłosiło się łącznie 34 dzieci. Niestety ze względu na panujące choroby nie wszystkim było dane wystąpić. Konkurs miał na celu popularyzowanie poezji dziecięcej, rozwijanie zdolności recytatorskich a także oswajanie z wystąpieniami publicznymi. Jury w składzie: Pani Dominika Jędrzejczyk-Wielgosz – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Żmigrodzie, Pani Barbara Winiarska – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Żmigrodzie oraz Pani Małgorzata Tłuściak – Nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Nowym Żmigrodzie bacznie przyglądało się wszystkim występom, po czym wyłoniło zwycięzców oraz wręczyło dyplomy i nagrody.

Dzieci pięknie się zaprezentowały i wszystkim należą się słowa uznania i gratulacje.

Góra Grosza

Przedszkolne Koło Wolontariatu funkcjonujące w naszym przedszkolu po raz kolejny włączyło się w akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom. Zebrane przez dzieci pieniążki zostały przeliczone i przesłane do organizatora. A dziś – tj. 01.03.2023 nastąpiło podsumowanie akcji w naszym przedszkolu. Pani Dyrektor wraz z opiekunem Koła Wolontariatu – Panią Anną Buczyńską wręczyły wszystkim grupom pamiątkowe dyplomy. Największą sumę grosików zebrała grupa „Jeżyki” zdobywając tym samym I miejsce wśród przedszkolaków. Następne miejsca zajmowały kolejno „Kotki”, „Tygryski”, „Smerfy”, „Motylki” i „Słoneczka”.

Towarzystwo Nasz Dom od wielu lat wspiera dzieci i młodzież w trudnej sytuacji rodzinnej. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci – w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym i ich rodzin. TND prowadzi również specjalistyczne Domy dla Dzieci oraz ośrodki wsparcia psychologicznego PORT. Finansuje m.in. pomoc specjalistyczną (terapie, rehabilitacje), pracę z rodziną biologiczną, rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków (stypendia, korepetycje, zajęcia dodatkowe, kursy zawodowe).

Wszystkim dorzucającym choć grosz do tej pięknej inicjatywy serdecznie dziękujemy.