Spotkanie z Górnikiem

“Tam pod ziemią, w ciemnym chodniku
wielu pracuje dzielnych górników.
Ciężka to praca czarnego człowieka,
dzwonią kilofy, pot z czoła ścieka.
Gdy nam słoneczko zagląda do domu
górnik pracuje w kopalni zmęczony.
Za czarny węgiel i za sól białą
chwała górnikom dzielnym wytrwałym.”

 

4 grudnia to Dzień Górnika, potocznie zwany Barbórką. Z tej okazji nasze przedszkole odwiedził niecodzienny gość –  emerytowany Górnik. Na spotkanie z dziećmi przybył w galowym stroju, z pięknym czako na głowie i z węglem w ręku. Szczególne wrażenie zrobił na najmłodszych przedszkolakach, które to po raz pierwszy na własne oczy mogły zobaczyć prawdziwego górnika. Duże zainteresowanie budził strój naszego gościa, w tym przede wszystkim czapka ze wspaniałym pióropuszem, którą każde dziecko mogło przymierzyć i zrobić z nią zdjęcie oraz szpada. Szpada jest najcenniejszym odznaczeniem, przyznawanym zasłużonym pracownikom kopalni. W trakcie spotkania, dzieci z dużym zaciekawieniem wysłuchiwały opowieści gościa, obejrzały filmik ukazujący wydobywanie węgla a także książkę przyniesioną przez Pana Górnika. Dowiedziały się co oznaczają kolory kasków oraz pióropuszy na czako – dzięki temu mogły w łatwy sposób rozróżnić stanowiska górników. Nasz gość odpowiadał na pytania dzieci, dotyczące kopalni, sprzętu górniczego, olbrzymich koparek no i oczywiście swojego stroju.

Doceniamy wysiłek i trud tej ciężkiej oraz bardzo niebezpiecznej pracy.

Na pamiątkę tak miłego i interesującego spotkania dzieci przygotowały dla górnika laurki w podziękowaniu za przybycie.