ZABAWA KAŻDEGO DNIAPrzedszkole

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

O nas

Przedszkole Gminne w Nowym Żmigrodzie mieści się przy ulicy Mickiewicza 6.

Uczęszczają tutaj dzieci w wieku od 3 do 6 lat z terenu gminy i nie tylko. Placówka posiada bardzo dobre warunki lokalowe: duże, funkcjonalne i estetycznie urządzone sale zabaw oraz duże podwórko z nowym placem zabaw. Jest to doskonałe miejsce do zabaw na świeżym powietrzu oraz prowadzenia doświadczeń i obserwacji przyrodniczych.

Przedszkole czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:30 do 16:30.

W pracy wychowawczo – dydaktycznej przedszkola stosowane są w większości metody aktywizujące i eksperymentalne sprzyjające odkrywaniu świata i korzystania z jego dobrodziejstw. Panuje w nim atmosfera życzliwości, otwartości i zaufania. Jest miejscem dobrej i twórczej zabawy.

Dzieciom proponujemy szeroki wachlarz zabaw i zajęć rozwijających aktywność twórczą: przedstawienia teatralne, ciekawe wycieczki, spotkania z ludźmi wykonującymi różne zawody, udział w konkursach plastyczno – technicznych, przyrodniczo – matematycznych oraz bogaty kalendarz imprez przedszkolnych min. pasowanie na starszaka, andrzejki, mikołaj, wigilia, bal karnawałowy, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki, Piknik Rodzinny oraz wiele innych.

Oferujemy także zajęcia dodatkowe z języka angielskiego oraz zajęcia logopedyczne.

Przedszkolaki korzystają także z trzech posiłków. Są to:

  • o godzinie 8:45 śniadanie
  • o godzinie 11:30 obiad
  • o godzinie 14:00 podwieczorek

Po obiedzie dzieci najmłodsze korzystają ze siesty poobiedniej z możliwością snu.

Nauczyciele pracujący w przedszkolu to wykwalifikowana kadra pedagogiczna dbająca, aby pobyt dzieci w placówce był miły, beztroski i niezapomnianym okresem w ich życiu. W trosce o to nauczyciele ciągle pogłębiają swoja wiedzę i umiejętności poprzez czynne uczestnictwo w kursach i warsztatach doskonalących.

Nad jakością pracy zespołu pedagogicznego i administracyjno – gospodarczego czuwa dyrektor przedszkola – Pani mgr Dorota Marchewka, która stymuluje pracowników do podejmowania coraz to innych, nowych, twórczych, innowacyjnych i atrakcyjnych dla przedszkolaków metod i sposobów wyzwalania aktywności werbalnej, ruchowej, plastycznej i muzycznej.

Wszyscy pracownicy przedszkola to ludzie, którzy kochają dzieci i potrafią nawiązać z przedszkolakami bliski, serdeczny, oparty na wzajemnym zaufaniu kontakt, a swoją pracę traktują jak powołanie, którym jest możliwość bycia uczestnikiem procesu twórczego rozwoju osobowości naszych wychowanków.

Kadra

Dyrektor:

  • mgr Dorota Marchewka
 

Rada pedagogiczna:

  • mgr Joanna Brożyna
  • mgr Anna Buczyńska
  • mgr Sylwia Cichoń
  • mgr Maria Gołębiowska-Bugno
  • mgr Anita Gronek
  • mgr Karolina Kowalska
  • mgr Elżbieta Książkiewicz
  • mgr Magdalena Kuznecka
  • mgr Elżbieta Piwowar
  • mgr Kornelia Pyzik
  • mgr Bożena Ryglewicz
  • mgr Katarzyna Turczyk
  • mgr Angelika Wygnał
 

Personel przedszkola:

  • Zofia Gomułka – szefowa kuchni
  • Elżbieta Grzywacz – kucharka
  • Beata Krowicka – woźna oddziałowa
  • Maria Łącka – kucharka
  • Leokadia Sajdak – intendentka
  • Mieczysław Pietruś – konserwator
  • Zofia Smyka – pomoc nauczyciela
  • Małgorzata Śmiertelny – woźna oddziałowa
  • Justyna Wojdyła – woźna oddziałowa
  • Anna Wokurka – woźna oddziałowa

Certyfikaty

cert2016_17
Skan_C454e18033010100
cert2014
cert09_2016
certt2016
cert2017
164642266_526484148317073_7668808622006509939_n
hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
248445717_310964400464248_617607510601053251_n

Historia

Slide 1
Społeczny Komitet Budowy Przedszkola

Podczas zebrania z lokalną społecznością w dniu 07.06.1979r. powołano do życia Społeczny Komitet Budowy Przedszkola. Przewodniczącym został wybrany Jan Hanas, natomiast wśród aktywnych członków Komitetu znaleźli się m.in. Franciszek Gryziec, Władysław Pawlik, Stanisław Przybyłowski, Jerzy Suski, Władysław Smyka, czy Stanisław Bal.

Slide 2
Prace budowlane.

Kierownikiem robót budowlanych przy Przedszkolu Gminnym w Nowym Żmigrodzie został Stanisław Przybyłowski. Pracami budowlanymi trudnili się lokalni mieszkańcy. Społeczność wspierała budowę również finansowo m.in poprzez rozprowadzanie „cegiełek”, czy organizację zabaw ludowych.

Slide 3
Od ruin domu notariusza po „Pałac dla dzieci”.

Działkę pod budowę Przedszkola i placu zabaw o powierzchni 1.07 ha przekazali bezpłatnie w 1980 roku spadkobiercy dawnego Żmigrodzkiego notariusza Ignacego Dębickiego i jego żony Stanisławy – Stanisław Lang zamieszkały w Los Angeles i Janusz Dębicki mieszkający w Warszawie.

Slide 4
Przedszkolaki z wizytą na budowie.

Nim wybudowano upragnione przedszkole dla najmłodszych dzieci dostępny był tylko 1 oddział przedszkolny, mieszczący się w suterenach Szkoły Podstawowej. Od roku 1979 stopień organizacyjny został podniesiony do 3 oddziałów. Mimo to, nie wszystkie dzieci mogły być objęte opieką wychowania przedszkolnego.

Slide 5
„Pałac dla dzieci” – tak zwykło się mówić.

Nowo wybudowany, piękny, duży i niekonwencjonalny budynek przedszkola na ówczesne czasy był jednym z ładniejszych na Podkarpaciu, bardzo przestrzenny i nowoczesny, przeznaczony dla 120 dzieci, 4 oddziałowy z salą gimnastyczną i zapleczem. W środowisku lokalnym zwykło się nazywać go „Pałacem dla dzieci”.

Slide 6
Pomysłodawca i kierownik budowy.

Jan Hanas – pomysłodawca i inicjator (po prawej) oraz Stanisław Przybyłowski – kierownik budowy (po lewej), to dwaj mężczyźni, którzy w 1979r. pracowali razem w miejscowym Nadleśnictwie oraz odegrali znaczącą rolę w historii Przedszkola Gminnego w Nowym Żmigrodzie.

Slide 7
Uroczyste otwarcie.

Dzięki ogromnemu wysiłkowi społeczności, a przede wszystkim niezwykłej pasji i uporowi Pana Jana Hanasa w dniu 01.09.1988r. przedszkole zostało przekazane do użytku. Uroczystemu przecięciu biało-czerwonej wstęgi towarzyszyli przedstawiciele władz lokalnych, a nawet wojewódzkich. Dopisali również okoliczni mieszkańcy.

Slide 8
Wydarzenie na wielką skalę.

Nie sposób było zignorować tak doniosłego wydarzenia. Przedszkole spełniało na tamte czasy bardzo wysokie standardy. Otwarte było dla wszystkich chętnych, którzy chcieli go zobaczyć. Gościło TV, Radio, Prasę, a także nauczycieli przedszkoli całego województwa.

Slide 9
Wręczenie Orderu Uśmiechu.

Otwarciu przedszkola towarzyszyła też inna wielka uroczystość. Jan Hanas został odznaczony nagrodą przyznawaną przez dzieci, za zasługi na ich rzecz – tj. Orderem Uśmiechu. Inicjatorką tego wyróżnienia była Maria Stanek – miejscowa nauczycielka, a pod listem do Kapituły Orderu podpisało się ponad 200 dzieci.

Slide 10
Puchar pełen soku z cytryny.

Spośród wielu zgłoszeń nagrodzonych zostało 7 osób, w tym 4 Polaków – a pośród nich Jan Hanas. Uroczystość dekoracji miała szczególny wymiar, przewidywała pasowanie czarną różą oraz wypicie pełnego pucharu soku z cytryny. Dla wielkiego społecznika nie było to jednak niesłychanym wyzwaniem.

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow